Dec 14, 2011

Poraz Zvezde u Moskvi

Šampionke Srbije doživele su i treći poraz u Ligi šampiona. Ovoga puta Bjelica i drugarice naučile su rusku lekciju, koju su im odbojkašice Dinama iz Moskve održale u tri seta. Tokom čitavog susreta bila je očigledna razlika u kvalitetu i iskustvu, ali izabranice Ratka Pavličevića uspele su makar u trećem setu da pruže nešto jači otpor rivalu.
Svesna jačine svog protivnika, Zvezda je u grču ušla u meč. Napadi Makarove bili su nezadrživi pa su Ruskinje brzo povele 5:1i 8:3, a samim tim i pomalo ubile nadau crveno-belih. Bugarka Eva Janeva i Natalija Gončarova zadavale su nove udarce šampionu Srbije, koji je samo na momente znao da odgovori snažnom Dinamu.
Posle drugo predaha domaćin je poenom Janeve stekao prednost od +9 (17:8). Međutim, usledile su greške Dinama, što je crveno-bele na trenutak vratilo u život, pa su vezale četriri poena (17:12). Držala se Zvezda do 20:15 i 22:17, ali vezani poeni Gončareve i greška Tomićeve donele su domaćinu vođstvo od 1:0 (25:17).
U nastavku meča je bilo još teže gledati kako Dinamo „praši“ mladu četu sa Marakane. Bez preterano velike borbe, ali i nepotrebnim greškama Zvezde na servisu, Dinamo je poveo 8:1, 10:2 i 14:6. Prvim tempom Budrovićeve, blokom Stevanovićeve i napadom Bjelice crveno-bele su smanjile razliku na 14:9, ali blokom Gončarove nad Kecmanovom domaćin odlazi na drugi obavezni predah sa 16:9. Kapiten Ana Bjelica vratila je u par navrata radost u crveno-beli tim, ali slab prije, još slabija zaštita bloka doneli su domaćinu prednost od 22:12 i 24:13, a drugu set loptu iskoristial je Janeva za 2:0 (25:14).
Rezultatska klackalica obeležila je prvi deo trećeg seta. Igralo se do 6:6, kada su domaće napadima i blokom Gončarove i Makarove stigle do prednosti od 10:6. Uspešnim prolazom Rakićeve i asom Popovićeve Zvezda je stigla na -1 (11:10), ali Gončarova je ubrzo donela novu razliku 15:11. Presekla je u dva navrata Tomićeva, potom i Bjelica seriju Dinama, ali to nije bilo dovoljno za nešto više jer je domaćin već imao, činilo se nedostižnu prednost od 18:12. Međutim, Zvezde je počela da se igra, vezala četiri poena za 18:16, a razliku od dva poena držala je sve do 20:18.
Do kraja seta Dinamo je dominiralo u svim elementima, crveno-bele nisu nalazile rešenja i to ih je na kraju odvelo do ubedljivog poraza od 3:0 – 25:19.

Ana Bjelica je posle meča dobila od domaćina cveće kao najbolji igrač iz gostujućeg tima: – Dinamo je kvalitetna ekipa kao i svaka u našoj grupi Lige šampiona i tu nema priče. Međutim, mislim da nismo pokazale naš maksimum, da nam je opet u nekim trenucima padala koncentracija. Moramo da imamo bolji prijem, bolji napad i da manje grešimo servis ako želimo uopšte da pariramo tako jakim i iskusnim. Idemo dalje, šta je tu je. Okrećemo se našem domaćem prvenstvu jer nas u subotu očekuje meč sa TENT-om u Obrenovcu. One su kao i uvek jako nezgodne i zato taj susret ubrajam među težim pa zbog toga i moramo što pre da zaboravimo ovu utakmicu u Ligi šampiona. Nema opuštanja jer se do sada mnogo puta pokazalo da svako nađe svoju šansu da iznenadi i namuči ranjenog protivnika.

Srednji bloker crveno-belog tima Jovana Stevanović, posle novog poraza u najelitenijem evropskom klupskom takmičenju je rekla:- Ni u Rusiji se nismo proslavile, nismo uzele ni set. Možda smo u trećem periodu bile blizu, kada se igrao egal, ali njihovo iskustvo je ipak presudilo. Napadale su preko bloka i stvarno ništa nismo mogle da uradimo. Pokušale smo da ih poremetimo dobrim servisom. Uspevale smo koliko smo mogle jer smo od velike želje uostalom i dosta grešile. Ipak, u nekim trenucima smo i uspele da ih odvojimo od mreže ali to očigledno nije bilo odvoljno da se uzme barem set. Želela bih da se zahvalim divnim navijačima iz Rusije, koji su došli da nas od prvog do poslednje poena podrže. Stvarno, svaka im čast. Ovo se ne dešava često, pa čak ni u Beogradu. Celu utakmicu su nas bodrili, skandirali i davali i to malo snage koje smo gubili tokom meča.

Dinamo – Crvena zvezda 3:0 (25:17, 25:14, 25:19)

Dvorana: „Lužniki“ u Moskvi. Gledalaca: 1.800. Sudije: Genadij Kondakov (Ukrajina) i Fabris Kolado (Francuska). Trajanje meča: 65 minuta.
DINAMO: Mrozova 4 (7-2, 3 gr, 2 bl), Makarova 11 (15-10, 1 as, 1 sg, 9 prijema), Pepelkina 8 (7-3, 1 gr, 1 izbl, 4 bl, 1 as), Janeva 10 (25-8, 4 gr, 1 izbl, 2 bl, 2 sg, 24 prijema, 4 gr), N. Gončarova 24 (25-18, 2 gr, 1 izbl, 4 bl, 2 as, 1 sg), Uljakina 2 (1-1, 1 as), Krijučkova (libero, 11 prijema, 1 gr). Nisu igrale: Matienko, Čikirizova, Ortiz, Kožukova, Merkulova. Trener: Boris Kolčins.
CRVENA ZVEZDA: Budrović 3 (4-3, 1 sg), Rakić 6 (18-6, 3 gr, 3 izbl, 14 prijema, 4 gr), Radulović 2 (1-1, 1 bl), Bjelica 8 (22-8, 1 gr, 4 izbl, 3 sg, 29 prijema, 8 gr), Tomić 5 (12-5, 2 gr, 2 izbl), Stevanović 7 (9-4, 2 gr, 2 izbl, 2 bl, 1 as, 1 sg), Valčić (libero 1, 21 prijema, 3 gr), Popović 2 (2-1, 1 as, 1 sg), Pušić (libero 2), Kecman 1 (3-1, 1 izbl, 1 sg, 4 prijema, 1 gr), Kostić 2 (4-2, 1 sg). Nije igrala: Medarević. Trener: Rako Pavličević.

I na Mars ako treba

Da su Delije verni navijači, pokazali su i sinoć u meču protiv Dinama u dalekoj Moskvi. Pedesetak navijača uzrasta od 15 do 35 godina navijali su i bodrili izabranice Ratka Pavličevića u trećem kolu Lige šampiona protiv znatno iskusnije ruske ekipe. U svom stilu tokom čitavog susreta pevali su zvezdine pesme, nadjačali celu rusku publiku, uzvikivali „hoćemo pobedu“ i „ Zvezda, Zvezda“, a na tribinama dvorane Lužniki viorila se srpska i Zvezdina zastava, uz transparente „I na Mars ako treba…“, „Uvek sa tobom“ i „Braća zauvek Zvezda i Spartak“. Posle utakmice navijači su sačekali pored autobusa devojke kako bi se slikali sa njima a zatim i poklonili navijačke šalove.